16512

آموزش نصب عکس بر روی تخته شاسی

آموزش نصب عکس و تصاویر بر روی شاسی عکس (تخته شاسی)

در این پست، در خصوص نصب آسان عکس بر روی تخته شاسی و نکات آموزش مرحله به مرحله آن، خواهیم نوشت. شاسی عکس یا تخته شاسی، گزینه ای مناسب جهت نصب آسان عکس و تصاویر است. یک تابلو سبک، زیبا و قابل استفاده به صورت رومیزی و دیواری در اندازه های متنوع و استاندارد چاپ عکس که نمای خاصی به محیط می دهد.

ابزار لازم :

  • کاتر با تیغ تازه نو و برنده

  • سطح شیشه ای بر انجام برش

  • شاسی عکس خام

نصب عکس و تصاویر بر روی شاسی عکس به خصوص در اندازه های استاندارد کوچک مانند تخته شاسی های 10*15 یا 13*18، بسیار آسان است و بهتر است در تجربه های اول نصب عکس از اندازه های کوچکتر شروع کنید تا در نصب اندازه های بزرگتر تخته شاسی، تجربه کافی داشته باشید و احتمال خطای انحراف تصویر را در زمان نصب، کاهش دهید.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و بایستی بدانید اختلاف اندازه استاندارد عکس و تخته شاسی است. اندازه ابعاد (اضلاع) عکس در زمان چاپ ، از اندازه استاندارد شاسی عکس بیشتر است. چرا؟ دلیل اول، در واقع، اندازه اضلاع شاسی عکس را نیم الی یک سانتیمتر کمتر می گیرند زیرا اضافه حاشیه کاغذ عکس چاپ شده، در زمان نصب برش می خورد و پرت می شود و دلیل دیگر اینست که احتمال خطای انحراف قرار دادن عکس بر روی تخته شاسی نیز وجود دارد و باید در نظر گرفته شود که به قول فنی ، خطای نصب در کار گرفته شود.

مراحل نصب عکس بر روی شاسی عکس

  • قبل از انجام هر کاری، بایستی تخته شاسی را کاملا تمیز کنید و گرد و خاک چوب اره های دستگاه های تولید شاسی عکس از بین برود تا بین چسب شاسی و کاغذ عکس قرار نگیرند.
  • جدا کردن کاغذ رویی چسب شاسی عکس، حدودا، 2 الی 3 سانتی متر از یکی از ابعاد کوچکتر شاسی را به آرامی بر می گردانید و کاملا تا زده تا برنگردد و چسب قسمت لخت شده قابل رویت باشد.
  • عکس را بر روی شاسی عکس قرار داده و پس از تنظیم دقیق عکس نسبت به تخته شاسی ، کاغذ عکس را در قسمت آزاد شده چسب می چسبانید. سپس، به آرامی کاغذ محافظ چسب را به سمت ضلع مخالف، کشیده و همزمان کاغذ عکس را بر روی شاسی عکس قرار می دهید به گونه ای که هوا در زیر کاغذ عکس، باقی نماند و کاملا صاف و یکدست ، چسبانده شود.
  • اکنون عکس را بر روی شاسی عکس چسبانده اید ولی حاشیه های عکس از اطراف شاسی عکس مشخص هستند و بایستی برش خورده و با شاسی عکس هم اندازه شوند. تاکید می شود تیغ کاتر بایستی نو و کاملا تیز باشد. شاسی عکس را وارونه بر روی سطح شیشه ای تمیز، قرار داده و از یک زاویه شروع به برش و جدا نمودن اضافه کاغذ عکس می نماییم.