16512

تهیه آسان قورمه سبزی شیرازی

تهیه آسان خورشت قورمه سبزی شیرازی

خورشت قورمه سبزی شیرازی از محبوب ترین خورش های ایرانی است و شاید کمتر ایرانی پیدا شود که عاشق این خورشت خوشمزه نباشد. خورشت قورمه سبزی از اصیل ترین غذا های ایرانی محسوب می شود که در بیشتر نقاط کشور مان با یک دستور خاص تهیه می‌ شود. البته در برخی شهر ها این خورشت با مواد دیگری طبخ می شود که خیلی متفاوت نیستند. مثلا به جای استفاده از لوبیا قرمز از لوبیا چیتی استفاده می شود و در برخی نقاط به جای استفاده از سبزی خورشتی متداول از سبزی های معطر کوهی و محلی استفاده می شود. خورشت قورمه یا قورمه سبزی، غذایی مشهور و پرطرفدار در میان ایرانیان است و درمناطق مختلف کشور با دستور پخت ‌های متنوعی طبخ می ‌شود. شهر شیراز، غذاهای سنتی بسیار خوشمزه ای دارد که از انواع آن می ‌توان کلم پلو شیرازی، شکر پلو، آش سبزی، یخنی، قورمه سبزی و آش ماست را نام برد.

مواد لازم جهت تهیه خورشت قورمه سبزی شیرازی

مواد لازم برای 4 نفر
گوشت خورشتی250 گرم
سبزی خورشتی (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج)نیم کیلو گرم
پیاز بزرگ1 عدد
لیمو عمانی2 عدد
لوبیا چیتی200 گرم
روغن مایعبه میزان کافی
شنبلیله خشک2 قاشق غذا خوری
سیب زمینی متوسط2 عدد
نمک، فلفل قرمزبه مقدار لازم

مرحله اول - آماده سازی اولیه حبوبات

برای تهیه خورشت سبزی خوشمزه و مخصوص به روش شیرازی در ابتدای کار، لوبیا ها را یک شب تا صبح خیس می کنیم تا نفخ آن گرفته شود. در این مدت دو بار آب آن را عوض می کنیم. پیاز را شسته و پوست می کنیم. سپس آن را خرد می‌ کنیم.

مرحله دوم - تفت دادن گوشت

یک قابلمه را با مقداری روغن روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود. سپس پیاز ها را در آن تفت می‌دهیم. وقتی که پیاز ها سبک و طلایی شد، ادویه ها را به پیاز اضافه می کنیم، کمی که تفت خورد، گوشت را داخل قابلمه می ‌ریزیم تا کمی سرخ شود.

مرحله سوم - پخت گوشت و لوبیا

بعد شنبلیله را هم اضافه کرده و لوبیا ها را که خیس کرده ایم ،داخل قابلمه می ریزیم. سه لیوان آب اضافه کرده و اجازه می ‌دهیم حدود دو ساعت مواد با شعله ملایم پخته شوند. سپس یک تابه را با کمی روغن روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود.

مرحله چهارم - تفت داد سبزیجات 

سبزی خورشتی را که تمیز کردیم و خوب شستیم و ریز خرد کردیم، در ماهیتابه با مقداری روغن تفت می‌ دهیم تا سرخ شوند. سبزی را زیاد سرخ نمی کنیم چون نمی خواهیم خاصیت آن از بین برود. اما اگر بخواهیم رنگ خورش تیره تر شود، باید سبزی رو بیشتر سرخ کنیم.

مرحله پنجم - جا افتادن خورشت قورمه

حالا سبزی سرخ شده رو به قابلمه اضافه می ‌کنیم و لیمو عمانی ها رو با چنگال سوراخ می‌ کنیم و پس از خارج کردن دانه هایشان، داخل خورشت می ریزیم. حالا حدود یک ساعت صبر می ‌کنیم تا خورشت جا بیفتد و آماده سرو شود.

مرحله ششم

در پایان پخت خورشت، یک تکه یخ کوچک داخل خورشت می اندازیم. این کار باعث شوک به سبزی خورشت می ‌شود و روغن آن آزاد می گردد و باعث می شود خورشت روغن بیندازد. سپس در ظرف مناسب می ریزیم و کنار برنج سرو می کنیم.

منبع : bestfoodcake