16512

راهنمای خرید سوغات مسافرین شیراز

برای خرید سوغات شیراز با چه گزینه هایی روبرو هستیم؟

شیراز یک شهر باستانی است که دست افراد برای خرید سوغاتی های مختلف باز است. به دلیل تنوع این سوغاتی ها، خرید سوغات شیراز برای خیلی از افراد سخت است.

این شهر زیبا دارای سوغاتی های زیادی از قبیل انواع شیرینی ها، عرقیجات و صنایع دستی می باشد. به همین دلیل افراد نمی توانند از بازارهای عرضه انواع سوغاتی های شیراز دست خالی خارج شوند.

راهنمای خرید سوغات شیراز ویژه مسافرین در شهر شیراز

سوغات شیراز را کجا بخرم؟

مسافرین ، در بدو ورود به شهرهای توریستی مانند شیراز، یزد، اصفهان و مشهد با چالش هایی مانند بازدید از اماکن توریستی و تفریحی، تامین مکان اقامت و خرید انواع سوغات این شهرها روبرو هستند. در این مقاله بر آن شدیم تا جهت سهولت در خرید انواع سوغات شیراز، راهنمای جامعی را در خصوص معرفی مکان ها و فروشگاه هایی که مسافرین عزیز بتوانند در کمترین زمان و به آسانی، سوغات مورد نظر خود را تهیه و خریداری نمایند، را در سوغات آریافودز شیراز، درج نماییم.

نکته اول - به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر شیراز، که در شاهراه اصلی تهران به جنوب قرار دارد، اغلب مسافرین شیرازی از سمت شمال شهر شیراز یا همان دروازه قرآن وارد شهر می شوند. همچنین، پس از ورود به شهر شیراز، جهت بازدید از اماکن و جاهای دیدنی شیراز مانند حرم مطهر شاهچراغ و بازار وکیل ، مسیر مستقیم درون شهری را بین دروازه قرآن و شاهچراغ، در پیش خواهند داشت. پس ، بیشتر مراکز تهیه سوغات شهر شیراز نیز در همین مسیر قرار دارد که به مهمترین آنها در این مقاله اشاره خواهیم داشت.

نکته دوم - نام میادین و خیابان های شیراز، بر روی نقشه و اسامی که شیرازی ها ، استفاده می نمایند، اغلب اوقات متفاوت است و بهتر است قبل از حرکت یا پرسش، بررسی لازم انجام شود. جهت آشنایی شما به برخی از این تفاوت اسامی، که مربوط به منطقه توریستی مذکور است، اشاره ای خواهیم داشت. توجه شود خیابان آیت اله ربانی به نام جدید قرآن نیز شناخته می شود. همچنین، در این نقشه ، از میدان قائم در نقشه با نام فلکه اطلسی نام برده می شود و میدان شهدا، به فلکه شهرداری موسوم است. خیابان 22 بهمن ، با نام خیابان شاپور شهرت دارد. میدان آزادی نیز، همان فلکه گاز است.

نقشه منطقه توریستی شیراز


شیراز - سوغات سراهای خیابان ناصر خسرو

مهمترین مرکز خرید سوغات شیراز، در خیابان ضلع شمالی ارگ کریم خانی قرار دارد و انواع سوغات استان فارس، شیرینی ها، حلوا مسقطی ، عرقیات و ترشیجات فارس، در این خیابان عرضه می شوند. سوغات سراهای این خیابان، تقریبا در یک سطح قرار دارند و محصولات متنوعی را عرضه می نمایند. به ویژه انواع عرقیات و ترشیجات نیز، در کنار انواع شیرینی و سوغات کمک شایانی به تکمیل شدن خرید شما می نماید. همچنین، فالوده و بستنی بندی معروف شکرریز و سایر کافه بستنی ها ، در این راسته قرار دارند. در مجموع محصولاتی در این خیابان عرضه می شوند که باب میل مسافران و توریست های ایرانی است. 

برو به مرکز خرید سوغات شیراز در خیابان ناصرخسرو


شیراز - سوغات سراهای خیابان رودکی

خیابان رودکی، مرکز تجمع هتل های 3 و 4 ستاره شیراز و اغلب پذیرای مسافرین عرب و یا ایرانی هایی هستند که جهت تفریح یا انجام خدمات درمانی، به شیراز مسافرت نموده اند. این خیابان نیز مرکز خرید انواع سوغات به ویژه سوغات خاص اعراب مانند شیرینی، مسقطی لاری، انواع زعفران و خشکبار هستند. 

برو به مرکز خرید سوغات شیراز در خیابان رودکی


بازار شیراز (بازار وکیل)

راسته اصلی بازار ، حد فاصل دروازه اصفهان و تا سه راه احمدی، ورودی حرم مطهر شاهچراغ ادامه می یابد که به 2 راسته شمالی (بازار نو) و جنوبی (بازار وکیل)، تفکیک می شوند. در خصوص سرا ها و قسمت های مختلف بازار وکیل به تفصیل در پست جداگانه، توضیح خواهیم داد. اما در زمینه خرید سوغات، وجه متمایز بازار وکیل در تنوع محصولاتی است که شامل انواع سوغات، پارچه و قماش، بازار فرش و گلیم، صنایع دستی (واقع در سرای مشیر) و عطاری هایی است که در بازار وکیل وجود دارند. جهت خرید از بازار وکیل بهتر است ابتدا، خودرو خود را در پارکینگ های موجود در خیابان طالقانی، خیابان زند یا خیابان 22 بهمن، متوقف نموده و با آرامش، گردش و خرید خود را در بازار وکیل، شروع کنید زیرا به زمان بیشتری برای خرید و بازدید از این مجموعه نیاز دارید. 

بازار وکیل شیراز


فروشگاه های معروف خرید سوغات در منطقه توریستی شهر شیراز

سوپرمارکت و خشکبار یکتا

این فروشگاه بزرگ، حدفاصل میدان قائم (فلکه اطلسی) و چهارراه باغ تخت قرار دارد. موقعیت مکانی مناسب جهت پارکینگ و حرکت در مسیر گردشگری دارد. بزرگترین و معروف ترین فروشگاه عرضه سوغات و خشکبار است و به دلیل عرضه سایر موادغذایی سوپرمارکتی ، فروشگاه مناسبی جهت خرید مسافران است.

خشکبار نوروز

این فروشگاه شیک، حد فاصل میدان قائم (فلکه اطلسی) و چهارراه حافظیه (جنب هتل پرسپولیس شیراز) واقع است. کلیه خشکبار و سوغات استان فارس، انواع زعفران را در این فروشگاه می توانید تهیه نمایید.

خشکبار برادران فلاح

فروشگاه برادران فلاح ، واقع در خیابان تیموری قدیم، که از قدیمی ترین توزیع کنندگان موادغذایی به ویژه انواع سوغات و خشکبار هستند، مکان مناسبی جهت تهیه عمده محصولات است.

خشکبار زرین

از قدیمی ترین خشکباری های شیراز، در خیابان فردوسی، است. در این مجموعه نیز ، کلیه سوغات ، شیرینی ، مسقطی لاری، زعفران و سایر خشکبار صادراتی، در دسترس خرید مسافران قرار دارد.

خشکبار حدیث

خشکبار حدیث، در خیابان رودکی واقع است و به دلیل قرار گرفتن در محدوده هتل های خیابان رودکی، نوع محصولات بروز و مورد علاقه مسافرین خارجی به ویژه سوغات عربی را پوشش می دهد.

نان یوخه معروفترین شیرینی و سوغات شیراز

نان یوخه معروفترین شیرینی شیراز


معرفی سوغاتی های شهر شیراز

این شهر باستانی دارای بازارهای بزرگی است که انواع سوغاتی های شیراز را می توان از آنجا خریداری کرد. اردو بازار، بازار حاجی و بازار وکیل از مهمترین مراکز خرید این شهر می باشند.

انواع شیرینی ها از مهم ترین سوغاتی های شیراز می باشند. یکی از مهم ترین شیرینی ها مسقطی های شیرازی می باشند، روی انواع این مسقطی ها با گلپر و آجیل تزئین می شود.

در هنگام خرید سوغات شیراز نمی توان به راحتی از کنار شیرینی یوخه گذشت، خمیر نان یوخه چند لایه پر از پسته می باشد. نان برنجی، نان فسایی، برشلیک، نان مشت، بادام سوخته، فالوده و حلوای خارک نیز از دیگر سوغاتی های شیراز می باشند که با ذائقه بسیاری از افراد متناسب هستند.

حالا به معرفی عرقیات این شهر می پردازیم، شهر شیراز دارای طبیعتی فوق العاده می باشد و انواع گل ها در آنجا مشاهده می شوند.

عرق بهارنارنج، نسترن و بیدمشک نیز از دیگر سوغاتی های شیراز می باشند. اما این شهر مرکز تولید آب لیمو، آبغوره و گلاب نیز می باشد و بسیاری از افراد به خرید آنها مایل می باشند.

شهر شیراز از شهرهای کهن و باستانی ایران می باشد، به همین دلیل صنایع دستی جزء مهم ترین سوغاتی های شیراز می باشند. هنر قلم زنی، منبت کاری و خاتم کاری در میان بسیاری از مردم این شهر رایج است. ظروف مختلف، انواع گلدان ها و وسایل تزئینی قلم زنی شده جزء سوغاتی های شیراز می باشند.

جعبه های کوچک و بزرگ خاتم کاری شده توسط هنرمندان شیرازی نیز از دیگر سوغاتی های شیراز می باشند.

اما منبت کاری روی چوب و خلق تابلوهای بسیار زیبا با اشکال مختلف از دیگر صنایع دستی این شهر هستند که می توان آنها را جزء بهترین سوغاتی های شیراز معرفی کرد.

خاتم کاری از صنایع دستی شیراز است.


خرید آنلاین سوغات شیراز

با ثبت سفارش آنلاین، تهیه سوغات شیراز را آسان تر نمایید.

سوغات آریافودز شیراز، این امکان را برای مسافرین شیراز، فراهم می آورد تا انواع شیرینی و سوغات شهر شیراز و استان فارس، را سفارش داده و درب منزل در سراسر ایران، تحویل بگیرند. قابل ذکر است که سایت اینترنتی آریافودز، فروشگاه اینترنتی سوغات می باشد. این سایت علاوه بر سوغات های شیراز، سوغاتی های بسیاری از شهرهای ایران را با قیمت های بسیار مناسب به کاربران، مسافران و گردشگران، عرضه می کند.

در صورت تمایل، این مطلب را انتشار دهید. این پست ، پس از دریافت و بررسی اطلاعات ، همواره بروزرسانی خواهد شد ...

آخرین تاریخ بروز رسانی : 1401/02/30