16512

سبک زندگی خود را تغییر دهید ...

سبک زندگی را با قانون 20/80 و اصل پارتو تغییر دهید.

ما در دنیای کلماتی مثل: "یا بزرگترینش رو به دست بیار و یا هیچکدام" بزرگ بیندیش" و بزرگ شکست بخور" زندگی میکنیم.
اما چه میشود اگر بزرگتر بهترین نباشد؟ و یا چه میشد اگر ذهن تک بعدی چیز بدی نبود؟  اما حقیقت چیز دیگری است و قانون اصل پارتو این را اثبات میکند.

 تونی رابینز میگوید: به سراغ آن چیزی بروید که مدام به آن فکر میکنید و روی آن تمرکز میکنید.
هیچکس دلش نمیخواهد که در زندگی به هزاران مسیر کشیده و سردرگم شود و احساس کند که زمان زیادی برایش باقی نمانده است. اما با  رعایت ِاصل قانون 20/80دیگر مجبور به این کار نیستید.

 اصل قانون پارتویا همان 20/80 چیست ؟
این قانون یک اصل است که میگوید: 20 درصد کارهایی که انجام میدهید؛80 درصد نتایج شما را  تشکیل میدهند. به بیان ساده تر 80 درصد از سود و نتایج شمات حاصل 20 درصد عملکرد شماست. این قانون که به اصل پارتو مشهور است، یک اصل بی نهایتی که  به قدرت تمرکز بر روی بخش های مهم تر اشاره دارد.  به علت اینکه بخش بزرگی ازخروجی و نتیجه کارتان با مقدار نسبتا کوچکی از کارهایی که روزانه انجام میدهید ارتباط دارد؛ تمرکز بر روی وظایف مهم تر منجر به کسب نتایج بهتر میشود.

اصل پارتو در سال 1906 ، اولین باراز ذهن یک اقتصاد دان ایتالیایی بنام ویلفردو پارتو نشات گرفت. اما جوزف جوران؛ یک مشاور فعال کسب وکار و تجارت ، برای نخستین بار در سال 1940 میلادی این اصل و ایده را وارد علم مدیریت وتجارت کرد.بخاطر همین هم این اصل بیشتر در کسب وکارها کاربرد دارد. اما شما همچنین میتوانید از آن در پیشبرد اهداف شخصی مثل دخل و خرج زندگی و یا یادگیری مهارتهای جدیددر زندگی خود استفاده کنید..

قانون 20/80 شما را ملزم میکند تا داستانهای خیالی قدیمی را درباره بهره وری کنار بگذارید. در وهله اول این باور به اینکه هرچیزی به یک اندازه اهمیت دارد. نه اینطور نیست. بلکه با شکستن محدودیت ها کارهایتان را اولویت بندی کنید. در درجه دوم، افسانه چند وظیفگی است. وقتی که همزمان تلاش میکنید تا بر روی همه مسائل تمرکز کنید، در نتیجه اصلا نمیتوانید متمرکز بمانید.
قانون 20/80 و یا اصل پارتو؛ تمرکز بر روی کارهای موثر است. 

زمان سرمایه گذاری بر روی موفقیت و دستاوردهاست بیشتر افراد با بهترین و بیشترین استفاده از زمان ؛ دستاوردهای بیشتری در مقایسه با دیگران به دست می آورند. به نظر شما علت اینکه اینگونه افراد نسبت به بقیه کارهای بیشتری با زمانشان انجام میدهند چیست؟
 تونی رابینز میگوید: علت اینکه خیلی از ما به خواسته های اصلی مان نمیرسیم، این است که تمرکز کافی نداریم. و هرگز قدرت درون و تمرکز خود را تقویت نمیکنیم. قانون پارتو روشهای غلبه بر این مشکلات را برایمان توضیح میدهد.
وقتی که شما به درک درستی از جواب ِسوال : قانون 20/80 درباره چیست؟ میرسید،  شما متوجه خواهید شد که افراد فوق موفق وظایف و مسئولیت های کمتر، و یا مشاور و دستیار خوبی ندارند و خوش اقبال و خوش شانس هم نیستند. آنها فقط تمرکز بیشتری بر روی اهدافشان دارد.

چگونه از قانون پارتو استفاده کنیم ؟
شما نمیتوانید از این قانون به نفع خود استفاده کنید مگر اینکه بدانید روی کدام هدف باید تمرکز کنید.  شما چگونه میتوانید تمام مسائل بی اهمیت و پر استرس ذهنتان را پاک کرده و به جای آن روی  آن 20 درصد اهداف و ایده هایی که تاثیر شگرفی بر روی زندگی تان میذارد تمرکز کنید؟


هدفمند شروع کنید. 

هدف شما پایه و اساس همه کارها در زندگی و کسب وکارتان است. هربار که تصمیمی میگیرید و یا تغییری ایجاد میکنید، از خودتان بپرسید: آیا این اقدام من را به هدفم میرساند؟ یک مسئله حائز اهمیت این است که اگر ندانید که هدفتان چیست در نتیجه نمیتوانید هدفگذاری و یا اقدام مناسبی برای تحقق آن انجام دهید.

اولویت هایتان را گلچین کنید. 
الان زمان آن فرا رسیده است تا مصمم ترشوید. چه موانعی شما را از تحقق رویاهای ایده آلتان چه در زندگی شخصی و چه در کسب وکار باز داشته است؟
 پنج لیست مهم از انجام ِکارهایی که باید امروز شروع کنید تا به واسطه آن بتوانید زندگی خارق العاده خود را بسازید، را آماده کنید.سپس آن‌ها را با  توجه به سرعت رسیدن به هدف مد نظرتان ، اولویت بندی کنید. 

 اقدامات عملی و یا گام های اجرایی بردارید.

 پس از اولیت بندی و هدفگذاری هوشمند، سپس باید اقدامات متناسب وقابل ارزیابی، قابل دستیابی و واقع بینانه و در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید.و مسئولیت آن را برعهده بگیرید و  نسبت به آنها متعهد باشید.
این اقدامات مشخص همان 20 درصد قانون پارتو هستند که میگوید: 20 درصد از اقدامات شما 80 درصد نتیجه شما را شکل میدهد. در کسب وکارها نیز 20 درصد از مشتریان وفادار و بالقوه 80 درصد فروش و بهره وری سازمان را تشکیل میدهند..