16512

عوارض مصرف الکل بر مردان


اگر بخواهیم از دید علمی الکل را تعریف کنیم باید بگوییم الکل در زمره موادی دسته بندی می شود که فعالیت بدن را کند کرده و سرعت عملکرد های حیاتی آن را کاهش می دهد. در نتیجه فردی که الکل مصرف می کند به سختی راه می رود، بریده بریده صحبت می کند، و قادر نیست که به سرعت از خود عکس العمل نشان دهد.

استفاده بیش از حد الکل زیان های جبران ناپذیری برای سلامت به همراه دارد. اگر به اندازه متوسط الکل نوشیده شود به آن اندازه نوشی می گویند اما اگرمصرف آن بیش از حد معمول باشد به آن زیاده نوش می گویند. برخی از افرادبیش از اندازه الکل مصرف می کنند به طوریکه از مصرف ماهانه و سالانه به مصرف روزانه می رسند که این مصرف بی رویه برای سلامت خود فرد و جامعه خطرات فراوانی در پی دارد.

الکل پس وارد شدن به بدن، از طریق مویرگ های موجود در دیواره معده و روده کوچک به آرامی وارد جریان خون شده و ظرف مدت چند دقیقه از زمان نوشیدن، از طریق سیستم گردش خون، به مغز می رسد. در این زمان تاثیرگذاری الکل بر بدن آغاز شده و سرعت عملکرد سلول های عصبی بدن کاهش پیدا می کند. همچنین الکل موجود در جریان خون به داخل کبد نیز وارد شده و در آنجا طی فرایندی تصفیه شده و به یک ماده غیر سمی تبدیل می شود. در هر نوبت، کبد تنها قادر به تصفیه کردن میزان خاصی الکل می باشد و در صورتی که حجم الکل مصرف شده از آن مقدار بیشتر باشد، تصفیه نشده و به گردش در جریان خون ادامه می دهد.

مصرف بسیار زیاد الکل، باعث کند شدن فرایند تنفس شده و به علت کمبود و نرسیدن اکسیژن کافی به مغز، می تواند باعث کما و یا حتی مرگ شود.

امروز مصرف الکل در ایران ، رو به افزایش است و افراد زیادی در اجتماع اعتیاد به الکل پیدا کرده اند. متاسفانه مصرف الکل بین خانم ها نیز رواج پیدا کرده و در اکثر مهمانی ها و جمع های خودمانی جزو مواد خوراکی واجب به حساب می آید!

مصرف مشروبات الکلی در بین برخی از جوانان به نوعی کلاس اجتماعی تبدیل گشته، به طوریکه اگر در مهمانی های معمولی و دورهمی های دوستانه برخی از دختران و پسران مشروب مصرف نکنند احساس می کنند دچار بی کلاسی اجتماعی شده اند اما غافل از این هستند که با جان و روح خود بازی می کنند.

متاسفانه بسیاری از افراد جامعه به میخوارگی روی آورده اند و خود را به درد خانماسوز شراب  نوشی مبتلا کرده اند. افزایش و شیوع مصرف این ماده مخدر جز ار بین بردن رفتارهای انسانی و نابودی سلامت در فرد نتیجه دیگری ندارد.

برخی از افراد برای رهایی از استرس، بدست آوردن آرامش و فرار از مشکلات شروع به مصرف الکل می کنند. زمانی که فرد برای رهایی از استرس به خوردن مشروبات الکلی مشغول می شود به مرور زمان این مصرف به صورت عادت می شود و همین عادت به اعتیاد تبدیل می شود زیرا با مصرف بیش از حد الکل بدن به آن ماده عادت می کند و همان احساس نیاز بدن تبدیل به عادت و اعتیاد در فرد می شود.

افرادی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند می خواهند مقدار کمی کالری را به بدن خود وارد کنند اما نمی توانند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را تامین کنند علاوه بر این کمبودها در بدن مصرف الکل باعث می وشد به مرور زمان عقل انسان دچار کهولت شود به همین دلیل است که به الکل "ضد غذا" می گویند.

الکل  از دو جهت جسمانی و روانی فرد را به خود وابسته می کند. وابستگی و آسیب های جسمی الکل نسیت به دیگر مواد مخدر شدیدتر است زیرا باعث بالا رفتن فشار خون و آسیب های جدی به قلب و کلیه می شود. مضرات الکل برای مادران باردار ممکن است جنین را دچار سندرم الکی کند.

وابستگی های روانی فرد را دچار خشونت و پرخاشگری می کند و این خشونت فرد را از حالت عادی خارج می کند و تعادل روحی را زا بین می برد به طوریکه اگر فردی بیش از حد مشروب استفاده کرده باشد و رانندگی کند حتما منجر به تصادف خواهد شد. همان طور که قبلا گفته شد فرد الکلی در انجام واکنش های ناخودآگاه دچار کندی و اختلال می شود که در برخی موارد مانند ترمز گرفتن در حین رانندگی ، کسری از ثانیه هم تاثیرگذار است که عمدتا منجر به حوادث رانندگی در حین مستی می شود.


 
اثرات طولانی و بلند مدت مصرف الکل


از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن،خود کشی. پوکی استخوان

اثرات نامطلوب مصرف الکل بر فعالیت های جنسی
- میل جنسی را افزایش می‌دهد ولی موجب کاهش توان انجام فعالیتهای جنسی می‌شود.
- موجب کوچک شدن بیضه‌ها و بزرگ شدن پستانها در مردها می‌شود به ویژه اگر با بیماریهای کبدی همراه باشد.
- موجب ایجاد نارسایی در رفتارهای جنسی زنان می‌شود.
- دگرگونیهایی را در نطفه بوجود می‌آورد در نتیجه باعث تولد کودکان ناقص‌‌الخلقه می‌شود.کلام آخر

برخی از جوانان جسم و روح خود را با مصرف مشوربات الکی از دست می دهند و این کار آنها باعث شده است کلینیک های ترک اعتیاد به الکل راه اندازی شود. چرا باید قدم در راهی بگذاریم که افتتاح کلینیک ترک اعتیاد الکل جایگزین مکان های هنری و فرهنگی شود و دغدغه این باشد که به کدام کلینیک برای ترک کدام ماده مخدر مراجعه کنیم!  
باز هم متاسفانه طبق آمار ها مصرف مشروبات الکی در ایران از کشورهای اروپایی نیز بیشتر است!