16512

چگونه حلوا مسقطی لاری را در خانه تهیه و پخت نماییم

 چگونه حلوا مسقطی لاری را در خانه تهیه و پخت نماییم.
حلوا مسقطی لاری، سوغات مخصوص شهر لار در استان فارس که نام آن به گوش همه ایرانیان رسیده است. شیرینی با ترکیب خوشمزه و خوش طعم، یک صبحانه مغذی و مقوی، یک سوغات و کادوی بی نظیر و دوست داشتنی که شهر لار از کارگاه های قدیمی و استادان پخت حلوا مسقطی لاری ، خاطرات زیادی دارد.
سوغات مسقطی لاری
سوغات مسقطی لاری
 
 خیلی از بانوان دوست دارند این غذای بومی لار را در خانه تهیه نمایند. پس، این مطلب را با دقت مطالعه نمایید.
 

مواد لازم برای تهیه سوغات لار

 
  
 ترکیبات حلوا مسقطی

 مقدار لازم

نشاسته گل                      2 لیوان
شکر سفید 4 لیوان
 روغن  1/2 لیوان
زعفران دم کرده غلیظ5 قاشق غذا خوری
هل کوبیده
1 قاشق غذا خوری
گلاب1 لیوان
جوز هندی1/2 قاشق غذا خوری
خلال پسته و بادام به مقدار لازم
گلوکز خوراکی 1 قاشق غذا خوری
آب 6 لیوان
 
 

طرز تهیه حلوا مسقطی لاری چگونه است؟

 ابتدا شکر را داخل قابلمه ریخته ، بهتر است از قابلمه مسی یا قابلمه چدن استفاده کنیم و سپس شعله گاز را روشن و حرارت را کم میکنیم. مقداری شکر را درون قابلمه ریخته تا آب شود و دقت نمایید تا رنگ آن تیره نشود و یا نسوزد.
  
اکنون 6 لیوان آب را اضافه میکنیم ، لازم است حرارت شعله کم باشه و با قاشق محلول آب و شکر را هم بزنید تا ذرات شکر کامل داخل آب حل بشه ، سپس محلول نشاسته که از قبل حل شده با یک لیوان آب ( اگر مخلوط حالت گلوله داشت داخل آبکش یکدست نمایید. چون باید نشاسته خوب مخلوط شده و حالت گلوله مانند نداشته باشه) را اضافه میکنیم به مخلوط شکر و آب و مواد را کاملا هم میزنیم .
 
زمانی که مخلوط نشاسته غلیظ شد ، روغن مایع را به اندازه نصف لیوان اضافه میکنیم ، مواد را هم میزنیم و سپس زعفران دمکرده غلیظ را به آرامی به آن اضافه می نماییم.
 
حلوا مسقطی حدود 1/5 إلی 2ساعت زمان میبره تا آماده بشه و در این مدت دائما بایستی هم زده شود. سپس گلوکز مایع خوراکی یک قاشق غذاخوری اضافه میکنیم ، حلوا هم میزنیم ،تا هم بوی خامی نشاسته از بین برود و حلوا خوب پخته شده و جا بیفتد.
 
در مرحله بعد گلاب را هم اضافه میکنیم تا حلوا ته نگیره و حدود 1/5 إلی 2ساعت زمان میبره تا حلوا آماده بشه و حالت کشدار پیدا میکنه ، در این زمان شعله گاز را خاموش نموده ، هل پودر شده ، و جوز هندی کوبیده شده را اضافه میکنیم.
 
حلوا حالت جمع شده وسط قابلمه دیگه کامل پخته شده ، در این موقع خلال بادام را اضافه نموده و به هم زدن آن ادامه میدهیم. بهترین روش اینست که حلوا را داخل یک سینی ریخته و با خلال پسته تزیین کنید. از خلال بادام ،پسته ،مغز گردو ،گل محمدی برای تزیین روی حلوا استفاده کنید.

سفارش مسقطی لاری از آریافودز

سوغات آریافودز، سایت اینترنتی خرید انواع سوغاتی های شیراز و استان فارس می باشد. از مسقطی لاری گرفته تا انواع عرقیات و ترشیجات شیراز در اریافودز عرضه می گردد.

خرید مسقطی لاری

حلوا مسقطی لاری را به آسانی در آریافودز، تهیه و میل نمایید.