16512

سوغات شهر شیراز

 آشنایی با سوغات شیراز

شیراز، یا لقب شهر شیراز، شهر راز، که از نام های قدیم شهر شیراز است یکی از پر مخاطب ترین شهر های ایران می باشد. مواد غذایی شیراز یکی از اصلی ترین خرید های مسافران از سراسر کشور است. عمده سوغات شیراز، شیرینی جات مختلفی است که مانند شهرهایی مانند قم ، اصفهان تبریز و مشهد ، مختص قنادان و پخت بومی است. هر چند بدون شک می دانید عرقیات این شهر نیز معروفیت و محبوبیت بسیاری دارند. از بین این سوغات می توان به نان یوخه سنتی شیراز، کلوچه مسقطی شیراز، نان سنتی گتک و انواع عرقیات ، آبلیمو و ... اشاره کرد. در ادامه تعدادی از آنها را به اختصار به شما معرفی می کنیم.

 

خرید سوغات شیراز

برای انتخاب سوغاتی در ابتدا باید با انواع ان آشنا شوید. 

  • نان یوخه شیرازی : نان یوخه با به اصطلاح دیگر کاک یکی از نان ها و شیرینی های بسیار محبوب و خوشمزه ی شیراز است. این نان دارای لایه های نازک و خشک با پودر قند مابین آن یکی از میان وعده های محبوب هر شخصی است. این شیرینی انواع مختلفی دارد و با موادی مانند پودر پسته، پودر قند یا گل زر و... تزئین می شود.
  • نان فسایی: یکی از قدیمی ترین سوغات شیراز نان فسایی می باشد. که بافت این شیرینی مابین نخودچی و شیرینی آردی می باشد. این شیرینی برای پذیرایی شما از مهمان در اعیاد یا مراسم این چنینی بسیار مناسب است.
  • مسقطی و کلوچه مسقطی : مسقطی یا اصطلاحا راحت الحلقوم یکی از شیرینی های معروف ایرانی می باشد که در چندین شهر پخت می شود. اما این شیرینی به عنوان یکی از نوع های سوغات شیراز حساب می شود که مورد علاقه ی هر شخصی نیز می باشد. مسقطی یکی از دسر های شهرستان لار محسوب می شود که در سال های اخیر به عنوان دسر در کنار چای مصرف می شود.
  • عرقیات شیراز : یکی از معروف ترین سوغاتی های این استان عرقیات آن می باشد، که انواع مختلفی مانند گلاب، بیدمشک، بهار نارنج، کاسنی و... دارد. این عرقیات هر کدام خواص درمانی بسیار مهمی نیز دارند. به طور مثال گلاب برای پوست و آرامش بسیار مناسب است یا بیدمشک از قدیم برای قلب و تقویت آن استفاده می شود.
  • لبنیات سنتی : ماست، دوغ، کشک و ... یکی از مواد غذایی های محبوب شیراز نیز می باشد که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

برای خرید سوغات شیراز می توانید از اغلب سایت های اینترنتی خرید کنید و در هر شهر از ایران آن را تحویل بگیرید. آریافودز شیراز در بخش سوغات خود، تعدادی از شیرینی جات بومی استان فارس را عرضه می نماید. با خرید از آریافودز به راحتی می توانید سوغات مورد خود را انتخاب و درب منزل، در سراسر ایران،  تحویل بگیرید.