16512

کاهش ضایعات مواد غذایی

تحقیقات در مورد موضوع کاهش ضایعات مواد غذایی در جهان

کریستینا بائر پلانک، معاون جهانی Hellmann’s & Dressings، Unilever، نقش کسب‌وکارها را برای ایجاد تغییرات مثبت و کمک به مصرف‌کنندگان در کاهش ضایعات مواد غذایی خانگی تجزیه و تحلیل می‌کند.

جالب است بدانید اغلب ضایعات مواد غذایی نتیجه کمبود وقت و عدم رسیدگی از سوی مصرف کنندگان است.


اهمیت کاهش ضایعات مواد غذایی

جهان در آستانه یک دوره تورمی جدید است. اختلال در زنجیره تامین مواد غذایی جهانی به این معنی است که مشاغل و مصرف کنندگان به طور یکسان با هزینه های ضروری دست و پنجه نرم می کنند و کارشناسان پیش بینی می کنند که قیمت مواد غذایی ممکن است تا 50 درصد در سال جاری افزایش یابد.

اکنون بیش از هر زمان دیگری، غذای خوب نمی تواند هدر برود، زیرا هم برای مردم و هم برای کره زمین هزینه زیادی را به همراه دارد. اما موضوع ضایعات مواد غذایی یک مشکل ناشناخته و ناهنجار است که مصرف کنندگان آن را درک نکرده اند. به این ترتیب، اغلب توجه و اقدامی را که شایسته آن است انجام نمی دهند.

تحقیقات WRAP نشان می دهد که تنها 32 درصد از بریتانیایی ها ارتباط واضحی بین هدر رفتن مواد غذایی و تغییرات آب و هوایی می بینند، در مقایسه با بیش از نیمی از بریتانیایی ها که می گویند ارتباط واضحی بین حمل و نقل هوایی و تغییرات آب و هوایی مشاهده می کنند. بسیاری از مردم تعجب خواهند کرد اگر بیاموزند که اگر پسماند مواد غذایی در یک کشور زیاد باشد، پس از چین و ایالات متحده، سومین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان خواهند بود. در زمانی که حفاظت از آب و هوای ما بیش از هر زمان دیگری مهم است و هزینه های زندگی بسیار بالاست، موضوع هدر رفت مواد غذایی یکی از مواردی است که باید اکنون به آن عمل کنیم.


آریافودز ، به عنوان عرضه کننده بخشی از مواد غذایی نظیر انواع شیرینی و سوغات ، پیشنهاد می دهد مقالاتی را که در خصوص کاهش ضایعات و پسماند مواد غذایی و استفاده صحیح و بهینه از انواع غذاست را با دقت مطالعه نموده و در سبک زندگی خانواده و خانه داری استفاده نمایید.


ضایعات مواد غذایی مصرف کنندگان در منزل

تحقیقات هلمن ما نشان می‌دهد که ضایعات مواد غذایی خانگی امروزه نتیجه ناخواسته افرادی است که پس از یک روز پرمشغله وقت یا انرژی لازم برای پخت و پز ندارند یا اعتماد به نفس یا مهارت لازم برای تهیه غذا با موادی که در یخچال خود پیدا می‌کنند ندارند. یا به سادگی فراموش می کنیم که چه چیزی در پشت کشوی یخچال قرار دارد.

مصرف کنندگان اغلب مشکل ضایعات مواد غذایی را در جای دیگری می بینند - در زنجیره تامین یا تقصیر خرده فروشان و رستوران ها. با این حال، 61 درصد از ضایعات مواد غذایی در جهان از داخل خانه های ما سرچشمه می گیرد و در بریتانیا 70 درصد از ضایعات مواد غذایی به خانواده ها نسبت داده می شود. بنابراین، برای کسب‌وکارهایی که دارای رابط کاربری مستقیم مصرف‌کننده هستند، باید به مردم آموزش داده شود و با ارائه راه‌حل‌های ساده به آنها کمک کرد تا موضوع را بهتر درک کنند.

ما می دانیم که هیچ کس هرگز قصد ندارد غذای خوب را در سطل زباله بیندازد. از طریق رفتار هوشمندانه، ما می‌توانیم به مصرف‌کنندگان کمک کنیم تا در خرید، ذخیره و تهیه مواد غذایی با تدبیر بیشتری عمل کنند و به نوبه خود، ضایعات غذایی خود را کاهش دهیم.
هلمن معتقد است که غذا برای هدر دادن بسیار خوب است و متعهد است که از پلتفرم خود برای ایجاد تأثیر مثبت در مقیاس وسیع استفاده کند. به‌عنوان یک برند جهانی که در 50 درصد خانه‌ها در کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا و برزیل حضور دارد، ما این فرصت و مسئولیت داریم که به مصرف‌کنندگان کمک کنیم تا مدیران مواد غذایی بهتری شوند و ضایعات خود را کاهش دهند.

کاهش پسماند مواد غذایی
کاهش پسماند و زباله مواد غذایی در خانه


آموزش مدیریت مصرف موادغذایی در خانواده

در سال گذشته، هلمن توانسته است بیش از 200 میلیون نفر را در سرتاسر ایالات متحده، کانادا و بریتانیا آموزش دهد تا از طریق کمپین های «مذهب، نه ضایعات» و استفاده از علوم رفتاری، غذای چپ خود را به وعده های غذایی آسان و خوشمزه تبدیل کنند. خانواده ها، بایستی با تکنیک و ابزارهای لازم، مصرف و استفاده از مواد غذایی را مدیریت کنند.

در سال 2021، ما با دانشمندان علوم رفتاری BEworks در کانادا و دیگر متخصصان جهانی همکاری کردیم تا یکی از طولانی‌ترین و بزرگترین مطالعات مداخله رفتار مصرف‌کننده را در مورد ضایعات مواد غذایی خانگی انجام دهیم و راه‌حل‌های ساده‌ای را کشف کنیم که مردم می‌توانند در خانه برای کاهش ضایعات مواد غذایی استفاده کنند، بدون اینکه لذتی از صرف غذا نداشته باشند.


روش Flexipes یا افزودن یک وعده غذایی

اخیراً، تحقیقات در ایالات متحده در مورد برنامه تغییر رفتار هلمن نشان داد که مداخلات ساده مانند اتخاذ یک روز مصرف در هر هفته، به علاوه استفاده از هلمانز Flexipes، منجر به کاهش 46 درصدی ضایعات مواد غذایی خانگی در یک دوره چهار هفته‌ای شد.

این برنامه به زبان ساده، تبدیل یک وعده غذایی از برخی ترکیبات 3 وعده غذایی دیگر است و باعث مصرف همان مواد غذایی در 4 وعده می شود. این روش به آسانی در مصرف نان و تهیه یک وعده غذای سالم مانند سالاد میوه و صیفی جات موثر است. 

این برنامه برای شرکت‌کنندگانی که معمولاً در تامین غذای خود با مشکل بیشتری مواجه بودند، مؤثرتر بود. 88 درصد از شرکت‌کنندگان گفتند که پس از  اتمام دوره، در آشپزخانه احساس تدبیر بیشتری می‌کنند.

86 درصد از مردم نیز موافق بودند که این برنامه باید به گروه وسیع تری از مردم ارائه شود، بنابراین ما آن را به یک برنامه رایگان به نام Fridge Night تبدیل کرده ایم تا به مردم کمک کنیم با غذاهایی که در خانه خود دارند، مدبرتر باشند.