16512

چه کسی مسئول ایجاد پسماند زباله های پلاستیکی است؟

چه کسی مسئول ایجاد پسماند زباله های پلاستیکی است؟


امروزه حجم زیادی از پلاستیک زباله، در چرخه صنایع غذایی در بسته بندی تولیدکنندگان، حمل و نقل، سبک زندگی مصرف کنندگان در دنیا ، ایجاد می شود. مطالعه جدید که الگوهای جهانی زباله های بسته بندی پلاستیکی را بررسی می کند، کشورهایی را که بیشترین آلودگی پلاستیکی را تولید می کنند، نشان داده است.

اثر پلاستیک های پسماند بر طبیعت

پسماند پلاستیک زباله در طبیعت به چرخه تغذیه انسان ها بازمی گردد.


پسماند پلاستیک زباله در طبیعت به چرخه تغذیه انسان ها بازمی گردد

مظالعات جدید در این زمینه،  به ما امکان می دهد تا نتیجه بگیریم که مشکل مسئولیت مشترک بین فعالان اقتصادی است، از تولیدکنندگان و واسطه های آنها گرفته تا خرده فروشی ها و مصرف کنندگان.

یک گروه از دانشمندان، روند ایجاد و تولید پسماند و زباله های بسته بندی پلاستیکی را بر اساس پایگاه داده ورودی-خروجی جهانی و چند منطقه ای به نام EXIOBASE، همراه با داده های بانک جهانی اندازه گیری کردند. محققان دریافتند که آمریکای شمالی و جنوبی با هم 41 درصد از تولید زباله های بسته بندی پلاستیکی را تولید می کنند، در حالی که اروپا 24 درصد تولید می کند که در رتبه دوم قرار دارد و آسیا با 21 درصد عقب تر است که بیشتر آن در چین (12 درصد) تولید می شود.

حجم زیادی از پلاستیک زباله در چرخه حمل و نقل و بسته بندی صنایع غذایی ایجاد می شود.

بسته بندی های مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت، ماهی و لبنیات ، که در واقع بسته بندی اغلب برندهای معروف در دنیا  هستند و البته سایر مواد غذایی نیز، زباله های بسته بندی پلاستیکی زیادی تولید می کنند. این شامل کیسه های پلاستیکی، سینی ها و سلفون هایی است که برای بسته بندی و پوشاندن ماهی در هنگام حمل و نقل، نگهداری و فروش استفاده می شود.

به گفته محققان، صادرات بین المللی این مشکل را تشدید می کند و حدود 25 درصد از ضایعات بسته بندی پلاستیکی جهانی را تشکیل می دهد. متاسفانه، در حال حاضر جایگزینی برای پلاستیک وجود ندارد و به راحتی قابل تعویض نیست. هیچ ماده دیگری برای محافظت از تازگی و کیفیت یک محصول غذایی که در سراسر جهان حمل می شود وجود ندارد.

امروزه، ما نیاز به توسعه بیشتر فناوری‌هایی داریم که پلاستیک‌ها را تجزیه‌پذیرتر می‌کند، مانند محصولات مبتنی بر جلبک. اما برای جلوگیری از تولید و استفاده از بسته بندی های پلاستیکی به قوانین سخت گیرانه تری نیز نیاز داریم.

محققان به این نتیجه رسیدند که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید مسئولیت پذیری بیشتری در زمینه حفظ محیط زیست داشته باشند. در مسیر زنجیره تامین کنندگان و مصرف کنندگان نهایی به مشوق هایی برای کاهش استفاده از پلاستیک نیاز است.